8 Groceries To Buy From Walmart When You re Broke

Brush Stroke

Peanut Butter

According to DealNews.com consumer researcher Julie Ramhold, If you like peanut butter, you can buy a huge 64 oz jar of the Great Value brand for around $5.98, which is roughly 9.3 cents per ounce.

Brush Stroke

Bread

Ramhold advised travelers to stock up on Great Value bread for peanut butter sandwiches. A loaf of white bread costs $1.32, so stock up and freeze what you don't need.

Brush Stroke

Milk

Ramhold advised travelers to stock up on Great Value bread for peanut butter sandwiches. A loaf of white bread costs $1.32, so stock up and freeze what you don't need.

Brush Stroke

Oatmeal

Despite its boring image, oatmeal may be a blank canvas if cooked properly, Ramhold noted. Return to the store brand and choose old-fashioned or quick-cooking oats.

Brush Stroke

Dried Pasta

You can t go wrong with dried pasta, and Great Value offers plenty of different kinds to choose from, whether it s rotini, penne, spaghetti, elbows, bowtie, fettuccini, egg noodles and more

Brush Stroke

Pasta Sauces

If you stick with the Great Value brand, the prices are pretty good at Walmart. You can heat them up and pour them over pasta, or you can use them as parts in other recipes.

Brush Stroke

Canned Tuna

When you're short on time, a tuna sandwich is a quick and easy way to get a lot of energy. For $3.68, you can get four 5-ounce cans of Great Value Chunk Light Tuna in Water.

Brush Stroke

Top Ramen

When you're short on time, a tuna sandwich is a quick and easy way to get a lot of energy. For $3.68, you can get four 5-ounce cans of Great Value Chunk Light Tuna in Water.